BLOG

Doğaya, toprağa dönüş salgınla birlikte daha da hızlandı

“Doğaya, toprağa dönüş salgınla birlikte daha da hızlandı.”

COVID-19’dan önce başlayan doğaya dönüş eğiliminin salgınla birlikte iyice güçlendiğini vurgulayan Yeşil Vadi Arsa Ofisi Genel Koordinatörü Nurgül Orhan Uysal, bu değişimi uzun zaman önce fark edip ihtiyaca özel projeler ürettiklerini belirtti. Nurgül Orhan Uysal, “Yeşil Vadi’nin ürettiği imarlı, ifrazlı ve kat ittifakları kurulmuş, yapı ruhsatı hazır arsalar pandemi sürecinde büyük rağbet gördü” dedi.

Arsa yatırımına yön veren eğilimleri değerlendiren Yeşil Vadi Arsa Ofisi Genel Koordinatörü Nurgül Orhan Uysal, gençler ve beyaz yakalıların da yatırımcılar arasına katıldığını belirterek, portföylerinde her ihtiyaca yönelik projeler bulundurmaya önem verdiklerini vurguladı.

-Koronavirüs salgını yatırımcı davranışlarını değiştirdi. Salgın Yeşil Vadi müşterilerini nasıl etkiliyor? Müşterilerin taleplerinde nasıl bir değişim var? Talebi karşılamak için projelerinizde revizyonlara ya da yeni açılımlara gidiyor musunuz?

Yeşil Vadi 1999 yılında krize doğmuş, zor zamanlarda kök salmış, istikrarlı şekilde büyüyen bir firma. Ülkemizde ve küresel ölçekte yaşanan sıkıntılara aşinayız. Koronavirüs insanları daha basit yalın ve izole bir yaşam biçimine yöneltti. Bunun etkisiyle Yeşil Vadi’nin ürettiği imarlı, ifrazlı ve kat ittifakları kurulmuş, yapı ruhsatı hazır arsalar büyük rağbet gördü. Yatırımcıların bu süreçte daha çok müstakil yapılara ve doğa yaşamına yöneldiğini yakından gördük.

Biz Yeşil Vadi olarak pandemiden önce doğaya dönüş eğiliminin güçlendiğini, yatırımcıların şehir hayatından istediklerinde kaçıp dinlenebilecekleri yerler aradığını fark edip bu hedefe yönelik projeler üretmiştik. Nitekim İğneada/Demirköy/Avcılar projemizin tamamının satışını bu süreçte tamamladık. Yeşil Vadi olarak projelerimizi geliştirirken her ihtiyaca hizmet etmesine önem veriyor, yatırım, tatil ve ticari amaçlı kullanıma uygun olmasına dikkat ediyoruz. Bununla birlikte bu süreçte yatırımlarımızın rotasını daha doğal ve müstakil yaşama yöneltti.

-Pandemi arsa piyasasını nasıl etkiledi? Satışlar ne kadar arttı veya azaldı?

Pandemi arsa sektörünü olumlu etkiledi. 2018 yılından bu yana belli belirsiz süre gelen kriz ortamı, 2019’da çok belirginleşti. Pandemi sürecinin başlarında, yani Mart Nisan aylarında da bu belirsizlik ve kaygı ortamı devam etti. Ancak bu süreç herkesi mevcut yaşantısının muhasebesini yapmaya da itti. Toplu yaşam alanları ve metropolde yaşamanın olumsuz etkileri üzerinde düşündük. Yeşil Vadi olarak yıllardır dile getirdiğimiz, “Evinizi inşa edip bahçesinde kendi tarımınızı yapabileceğiniz, resmi süreçlerini tamamlanmış arsalar satın alın.” söylememizin haklılığını görmek tabi ki bizi sevindirdi. Şehirdeki kaotik ortamdan uzakta, daha az insanla yaşanan bir hayatın insanları her anlamda iyileştirdiğini savunuyoruz.

-İkinci dalgadan söz ediliyor, bu olasılık gerçekleşirse arsayı nasıl etkiler? Siz Yeşil Vadi olarak pandemi sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

İkinci dalga kapımızda deniyor ama zaten birinci dalga da tam olarak bitmiş değildi. Pandeminin sürmesi durumunda kalabalıktan uzaklaşma ve müstakil yaşam arayışının artacağı yönünde güçlü öngörülerimiz var. Yeşil Vadi olarak, tecrübemiz ve geçmişte ürettiğimiz arsalara güvenerek çıktığımız bu yolda yatırımcıların bu ihtiyacına cevap vermeye devam edeceğiz. Gerek dijital platformlardaki online hizmetlerimizle, gerekse tüm ekip olarak telefonla, yatırımcılara destek veriyoruz. Yatırımcılar tüm arsalarımızın konumu online olarak inceleyebiliyor, drone çekimlerini ve bölgeye ait 360 derece görüntüleri izleyebiliyor ve oluşturduğumuz E-ARSA platformu desteği ile arsasına tam anlamı ile vakıf olup tapu sürecini yine online olarak tamamlayabiliyor.

Mart ve Nisan aylarında E-ARSA sistemimiz ile arsa sahibi olan yatırımcıları şimdi müstakil bungalovlarında otururken görünce keyifleniyoruz.

-Dolardaki oynaklık da yatırım kararlarını etkiliyor.  Dolardaki yükseliş arsa yatırımlarını nasıl etkiler?

En başta da ifade ettiğim gibi biz Yeşil Vadi olarak çok kriz ortamı gördük ve geçirdik. Şu dersi çıkardık: Siz işinize tüm enerjinizi verip gerekli risk analizlerini de yapıyor ve mevcut duruma yönelik doğru pazarlama aksiyonlarını alıyorsanız, mutlaka başarılı oluyorsunuz. Ticaretin her günü elbette ki güneşli olmuyor; önemli olan, güneşli günlerin ileride bizi beklediğini akıldan çıkarmadan yola devam edebilmek.

Döviz ve altındaki artış yatırımcıyı elbette durağanlaştırıyor ve ileriye dönük bir belirsizliğe neden oluyor. Bununla birlikte arsa tüm yatırım araçları arasından en fazla kazandıran olarak öne çıkıyor. Geriye sadece gerekli sebatı göstermek ve güvenilir yerden yatırım yapmak kalıyor. Yirmi yılda 17 bin kişiyi arsa sahibi yapmış ve hepsine kazanç sağlamış bir firma olarak verilere dayalı konuştuğumuz için sözlerimiz sağlam zemine dayanıyor.

Birçok yatırımcı döviz ve altında bugünkü gibi yaşanan ani artışların bir süre sonra ani düşüşlere neden olacağını, uzun vadede kayıplara yol açacağını biliyor. Doğru yerde ve koşullarda üretilen arsaların, geçmişten günümüze yatırım araçları ile kıyaslandığında en fazla getiriyi sağladığını görüyoruz.

-Bankaların faiz indirimli kredi kampanyası konut tarafında büyük hareketlenme yarattı. Bu durum sizi ve arsayı nasıl etkiledi? Arsa, konutun rakibi mi? Orta ve uzun vadede arsa ve konutun getirilerini karşılaştırırsanız neler söylersiniz?

Kredi oranlarının düşmesi ve kredi limitlerinin artırılmasının gayrimenkul sektörüne hareketlilik getirdiği doğru. Kredi koşullarında sağlanan kolaylıklar konut sektöründe ses getirdi. Bir Yeşil Vadi kuruluşu olan Rama Yapı İnşaat firmasının sıfır konut satışlarındaki hareketlilik, bunu yakından gösterdi.

Konut kredilerindeki faiz indirimi aslında, borçlanma riskini minimumda tutarak yatırım yapmayı düşünenlere ve sektöre hizmet eden bizim gibi firmalara faydalı oldu. Yeşil Vadi yatırımcılara vade farksız 24 aya kadar taksit yapan bir firma. Bu da yatırımcılar için krediyle kıyaslanmayacak bir avantaj.

Bununla birlikte bu dönemde kredi kullanarak peşin alımlarda daha uygun fiyat imkânı yakalamak isteyen yatırımcılar da oldu. Projelendirerek sattığımız tüm arsaların krediye uygun olması da işimizi kolaylaştıran en büyük avantajlardan biriydi.

Kısacası yatırımcılar bu dönemde diledilerse faize girmeden yatırım yaptılar, diledilerse kredi kullanarak arsa sahibi oldular.

Arsa konuta rakip bir yatırım değil. Çünkü arsa, daha az borç, yani daha az riskle yapılan bir yatırım veya günümüz koşullarında, yeni bir yaşam tercihi. Konuta oranla arsanın riski de kaybı da daha azdır. Uzun vadede iyi kazanç sağlar.  Konut ise çoğunlukla barınma ihtiyacını karşılamak için alınır. Yatırım amaçlı alımlarda ise elinizin hep üstünde olması gerekir. Konut yatırımında, arsaya göre çok daha büyük bir yatırım yaparsınız ve zamanla artan değil eskiyen bir mülke sahip olursunuz. Arsa ise biraz önce vurguladığı gibi uzun vadede daha çok kazandırır. Üstelik konuta göre daha az tutarlarda yatırım yapılır.

-Arsa yatırımına özel kredi imkanları var mı? Koşulları neler?

Evet var, portföyümüzdeki tüm arsalar için eksperi hazır, özel bankalar dahil kredi imkanı için yardımcı oluyoruz.

Fakat biz öncelikle yatırımcıların gerçek ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Gerçekten kredi kullanmaya ihtiyacı var mı, nasıl bir ödeme planına ihtiyaç duyuyor, inceliyoruz. Sonrasında gerekirse kredi konusunda yönlendirme yapıyoruz.

Arsalarımızın tamamı resmi süreçleri tamamlanmış, müstakil tapulu ve inşaata hazır yerler olduğu için eksper değerlerinin en az yüzde 60’ına kadar kredi çekmek mümkün. TEB, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk gibi birçok banka ile bu işlemler kolaylıkla yapılabilmekte.

-Ekonomideki oynaklığın yol açabileceği olası ödeme güçlüklerine karşı Yeşil Vadi ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Ödeme koşullarında pandemi ve dövizdeki oynaklığa odaklı değişiklikler yaptınız mı?

Pandemi sürecinin ilk günlerinde bu konuda gerekli açıklamayı yapan ilk firmalardan biri olduk. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rafet Orhan, tüm mevcut müşterilerimize hitaben yayınladığı videoda, müşterilerimizi yaşayabilecekleri zorluklarda yalnız bırakmayacağımızı, yaşanabilecek gecikmeleri anlayışla karşılayacağımızı ve ertelemeler yapacağımızı duyurmuştu. Zorluk yaşayan yatırımcılarımıza ödeme kolaylıkları sağladık. Gerek ertelemelerle, gerek vade tutarlarında yaptığımız revizyonlarla yatırımcıları rahat ettirdik. Döviz bazlı ödeme yapan yatırımcılarımıza da transferlerde yaşanan zorlukları veya ödeme güçlüklerini yansıtmadık.

Önümüzdeki dönemde de bu ilkeyle hareket edecek, yatırımcılara fayda sağlamaya devam edeceğiz.

-Daha önce arsaya yatırım yapmayan gençler ve beyaz yakalı çalışanların da son süreçte yatırımcılar arasına katıldığı belirtiliyor. Bunun sebepleri neler? Bu geçici bir eğilim mi, önümüzdeki dönemde sürer mi? Gençler ve beyaz yakalılar arsa yatırımında nelere önem veriyorlar?

Aslında son 10 yıldır yatırımcılarımız daha çok gençlerden oluşmaya başladı. Bu gelişme, arsa sektörüne değer kattığımızın, gençlerin vaatlerimize olan güveninin ispatı. 25-45 yaş aralığındaki gençler, birikimlerinin bir kısmını peşinat olarak verip aylık kazançlarının bir kısmını taksite bağlayarak zorlanmadan güvenilir bir yatırım yapmış oluyorlar.

Günümüzde gençler de çok büyük riske girmeden geleceğe yatırım yapmak, ileride oluşabilecek olumsuz şartlarda satıp kazanç sağlamak, gerektiğinde eğitimlerinde, gerektiğinde yeni bir iş kurarken sermaye olarak kullanmak istiyorlar. Arsalarını farklı yatırım araçlarına geçmek için satanlar da oluyor, biraz önce belirttiğim gibi eğitim veya evlilik için kullananlar da. Yeni anne baba olan yatırımcılar, evlatlarıyla birlikte büyüyecek bir yatırım yapmayı hedefliyorlar.

Beyaz yakalı çalışanlar ise kazançlarının günlük harcamalarda erimesinden endişe ederek arsaya yatırım yapıyorlar. Bir süre sonra arsasından sağladığı getiriyi sermaye olarak kullanıp iş kuranlara da şahit oluyoruz. Anlattığım bu dinamik aslında bizim beklediğimiz bir durum. Çünkü çalışan gençler de yumurtaların aynı sepete konmayacağını gördüler ve arsanın kazandıran bir yatırım olduğunu fark ettiler. Bizim gibi firmalar kalifiye hizmet ve iyi tasarlanmış projeler sundukça bu trendin artarak devam edeceğinden şüphem yok.

-Projelerinizi geliştirdiğiniz bölgeleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Yatırım yapacağımız alanı seçerken öncelikle hangi talebi karşılayacağını analiz ediyoruz. Beklentileri nasıl ve ne zaman karşılayacağını inceliyoruz. Ayrıca o bölgeyi 360 derece inceleyip şu soruları soruyoruz: Gelişim düzeyi nasıl? Gerçekleşmesi beklenen kamu-özel yatırım projeleri var mı? Göç almasını gerektiren unsurlar söz konusu mu? Resmi süreçleri tamamlanmış mı? Altyapısı uygun mu? Merkezi yerleşime ne kadar uzaklıkta? Ulaşımı kolay mı? İklimi nasıl? Fizibilite aşamasında bu sorulara olumlu cevaplar verirsek yatırım aşamasına geçiyoruz.

-Yatırımcılar arsa seçiminde nelere dikkat etmeli?

Yatırımcılara, alacakları arsanın müstakil tapulu olmasını ve ilgili belediye ve tapu dairesinden mutlaka teyit ettirmelerini tavsiye ederim. Ayrıca yatırım yapacakları yerin çevresel gelişim düzeyine dikkat etmeliler. Tabi herhangi bir sorun yaşadıklarında karşılarında bir muhatap bulup bulamayacakları da önemli. Yatırımlarında kurumsal bir firmadan destek almalarının öneminin altını çizmek isterim.

-Hali hazırda Trakya’da hangi bölgelerde projeleriniz bulunuyor? Trakya’da önümüzdeki dönemde en çok getiri sağlayacağına inandığınız bölgeler nereleri?

Trakya’nın neredeyse tamamında yatırımlarımız mevcut. Şu anda ağırlıklı olarak Kırklareli il merkezi ve çevre ilçeleri ile Tekirdağ’da Muratlı, Saray, Büyükyoncalı, Çorlu, Misinli’de, Edirne’de ise İpsala’da faaliyet göstermekteyiz. Bu bölgelerdeki projelerimizin ortak özelliği, inşaata hazır ve müstakil tapulu olmalarıdır. Projelerin farklı alıcı gruplarına hitap ettiğini de vurgulamak gerekir. Ticaret yapmak, yazlık inşa etmek, konut yapıp içinde yaşamak, prefabrik kurup hafta sonları gidip gelmek isteyenler ya da alıp sadece bekletmek isteyenler farklı ihtiyaçlara sahiptir. Yeşil Vadi’nin portföyünde farklı gruplara yönelik farklı projeler yer almasına özen gösteriyoruz.

Yaklaşık 300 adetlik arsa stoğu her an satışta bulunuyor. Yılda 500-550 adet arasında satış yapmaktayız. Arsada bu şekilde çalışan başka bir firma yok. Bu nedenle, yönetim kurulu üyelerimizin liderliğinde, 25 kişilik ekibimizle hep günceli takip edip proje üreterek kendimizle yarışıyoruz.

Projelerimizin ana özelliği, merkezi yerlerde olmaları. Belediye, tapu ve tüm resmi süreçlerde hiçbir sorunu bulunmayan, müstakil tapulu, yapı ruhsatlı ve mimari projeleri hazır arsalar sunuyoruz. Yatırımcılar herhangi bir aracıyla muhatap olmadan arsalarını direkt firmamızdan alıyorlar.

Trakya bölgemizi ikinci İstanbul olarak görüyorum. Özellikle büyükşehir olduktan sonra sanayi göçünün hızlanması ve buna eşgüdümlü olarak gerçekleşen nüfus artışı ve bölgeyi değiştirdi. Yerleşim alanlarının geniş, düzgün ve düzenli olması, tarıma elverişli halde bulunması birçok anlamda tercih imkanı sağlıyor.

Kırklareli ilimizin ise geleceğinin çok parlak olduğunu, çok hızlı gelişeceğini öngörüyoruz. Ulaşım kolaylığı ve gelişmiş nüfus önemli avantajlar. Kuzey Marmara otoyolu da bölgeye ciddi hareketlilik getirdi. Balkanlar’ın en büyük üniversitesi olan Kırklareli Üniversitesi de hareketliliği artırdı.

Trakya’da 20 yıldan bu yana yaptığımız yatırımlar bizi ve yatırımcılarımızı hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Bundan sonra da aynı titizlikle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

-Fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arsalarımız konut ve ticari imarlı olarak iki tipte satışa sunulmuş durumda. Satış fiyatları 70.000 TL ila 500.000 TL arasında değişiyor. Yarısı peşin, kalanı 12 ve 24 ay vade imkânı sunuyoruz.

-Yeşil Vadi’nin projeleri aradan geçen sürede ne kadar getiri sağladı?

Yeşil Vadi’nin ayırt edici özelliklerinden biri, yatırımcılarımıza getiri oranları konusunda somut bilgi akışı sağlamamız. Gayrimenkul sektöründe güven sağlamak için istikrarlı olmanız ve özveri göstermeniz gerekiyor. Bugüne kadar altı dolu, gerekçeleri belirli yatırım stratejileri izledik. Yatırımcılara, arsada borç bittikten sonra en az 5 yıl beklenmesi gerektiğini açıkça söylüyoruz. Fakat şu bilinmeli ki, arsada önemli olan geçen zaman değil, gerçekleşen ve gerçekleşecek projelerdir. Devlet projeleri hayata geçtiğinde beklentilerinizin üzerinde kazanmamanız mümkün değil.

Diğer Yazılar

 • Güncel projelerimiz hakkında bilgi almak için kayıt olun

Ticari Elektronik İleti Onayı

Tarafıma, kanunlara uygun bir şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin çeşitli tanıtım, promosyon, reklam, satış ve pazarlama amacıyla, Yeşil Vadi Arsa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şti tarafından, SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, sosyal medya ,telefon, faks, e- posta/mail ve diğer elektronik iletişim araçları ile ticari elektronik iletiler ve diğer iletiler gönderilmesine onay veriyorum.

KAPAT

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ HAKKINDA AYDINLATMA METNİ

İşbu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni (“Aydınlatma Metni”); aşağıda detaylı olarak yer alan süreç; veri işleme amacı, veri kategorileri ile sınırlı olarak, veri sorumlusu olan Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi (“Şirket”) tarafından işletilmekte olan www.yesilvadiarsaofisi.com.tr internet sitesinin (“Platform”) işletilmesi sebebiyle gerçek kişilere ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) kapsamında işlenmesine ilişkin beyan ve açıklamaları içermektedir.

Veri Sahibi, söz konusu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni ile kanun kapsamında verilerin işlenmesine ilişkin olarak aydınlatılmış olduğunu ve verilerinin işlenmesine muvafakat ettiğini beyan, kabul ve taahhüt etmektedir.

 1. Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi Tarafından Hangi Veriler İşlenmektedir?

Şirket tarafından veri sahibinin açık rızasıyla ve Kanun’un 5. ve 6. Maddelerinde öngörülen hallerde açık rıza olmaksızın genel ve özel nitelikli verileri işleyebilme hakkına sahip bulunmaktadır.

Bu kapsamda şirket tarafından, Aydınlatma Metnine içeriğinde arz edilen hüküm ve koşullara uygun olarak site içerisinde aşağıda belirtilen türde “kişisel veriler” işlenebilmektedir:

 

 

 1. Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi Tarafından Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları Nelerdir?

Şirket kişisel verileri aşağıda sayılanlarla sınırlı olmamak üzere benzer amaçlar için işlemektedir:

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Alınmış Önlemler Nelerdir?

Şirket; kanunda ve işbu aydınlatma metninde belirtilen şartlarla; kişisel verilerin muhafazasını, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmemesini, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmemesini sağlamak ve veri sızıntılarını önlemek amaçlarıyla gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri almayı, yapılması gereken tüm denetimler zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmayı taahhüt etmektedir.

 1. Kişisel Veriler Hangi Taraflara Aktarılmaktadır?

Toplanan kişisel verileriniz, bu verilerin depolanması veya işbu aydınlatma metninde yer alan hukuka uygun amaçlarla, Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi’nin sözleşme ilişkisi içerisinde olunan yurt içi ve/veya yurt dışındaki üçüncü kişilerle ve bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılabilecektir.

 1. Kişisel Veriler Ne Kadar Süre Saklanmaktadır?

 

Şirket, söz konusu kişisel verileri, işbu aydınlatma metninde belirtilen işleme amaçlarının gerektirdiği süre boyunca saklamaktadır. Sürelerin sona ermesi halinde söz konusu veriler kanuna uygun olarak silinmektedir veya imha edilmektedir.

 

 1. Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?

 

Kanun kapsamında aşağıda yer alan hususlar hakkında bilgi almak için Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz;

 

Söz konusu haklarınıza yönelik başvurularınızı, www.yesilvadiarsaofisi.com.tr adresinden Yeşil Vadi Asa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi’nin Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak tarafımıza iletebilirsiniz. Talebinize en kısa sürede ve kanuna uygun olarak en geç otuz (30) gün içerisinde geri dönüş yapılacaktır. İşlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verilerin Korunması tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

 

KAPAT

ÇEREZ POLİTİKASI ve AYDINLATMA METNİ

İşbu Çerez Politikası ve Aydınlatma Metni (“Politika”); Yeşil Vadi Arsa Ofisi İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketi (“Yeşil Vadi Arsa Ofisi”) tarafından yürütülen ve Yeşil Vadi Arsa Ofisi’ne ait olan www.yesilvadiarsaofisi.com.tr internet sitesi hakkında (“İnternet Sitesi”) çerez kullanımına ilişkin ilkeleri ve Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak veri sorumlusu sıfatıyla İnternet Sitesinin tarafımızca işletilmesi sebebiyle; veri işleme amacı, veri kategorileri, verilerin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, kimlere ve hangi amaçlarla aktarılabileceği, veri işleme süresi ve verileriniz ile ilgili haklarınızın neler olduğuna dair beyan ve açıklamalarımızı içermektedir.

 1. Yeşil Vadi Arsa Ofisi Tarafından Hangi Veriler İşlenmektedir?

Yeşil Vadi Arsa Ofisi tarafından veri sahibinin açık rızasıyla ve Kanun’un 5. ve 6. Maddelerinde öngörülen hallerde açık rıza olmaksızın genel ve özel nitelikli verileri işleyebilme hakkına sahip bulunmaktadır.

Bu kapsamda Yeşil Vadi Arsa Ofisi tarafından, Aydınlatma Metnine içeriğinde arz edilen hüküm ve koşullara uygun olarak site içerisinde aşağıda belirtilen türde “kişisel veriler” işlenebilmektedir:

 

 1. Çerezler Ne Anlamı Gelir?

Çerezler (cookie) bir web sitesi tarafından cihazınızda oluşturulan ve isim-değer formatında veri barındıran küçük metin dosyalarıdır. Herhangi bir web sitesini kullandığınız süre boyunca sizin kullanım alışkanlık ve tercihlerinizi tarayıcı üzerinde depolamaktadır. Çerezler, hem zamandan tasarruf edebilmek hem de daha iyi bir internet deneyimi sunmak mahiyeti ile kullanılır. Bir web sitesi tarafından oluşturulan çerezler siteye erişim için kullandığınız web tarayıcısı tarafından saklanmakta ve çerezlerin içerdiği bilgilere sadece çerezi oluşturan alan adı (örn. site.org.tr) altında sunulan web siteleri tarafından ve aynı tarayıcıyı kullandığınız takdirde uzaktan erişim mümkündür. 

Çerezler, günümüzde, web teknolojilerinin önemli bir parçası haline gelmiştir ve temel işlevleri; ziyaretçinin ve tercihlerinin hatırlanması ile cihazın tanınmasıdır. Neredeyse her web sitesinde çerez kullanımı söz konusudur. 

 

 1. Çerez Çeşitleri Nelerdir?

Ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından oluşturulan ve sadece bu web sitesi tarafından okunabilen çerezler birincil çerezlerdir. Ziyaret edilen sitede sunulan içerik, erişim adresindeki alan adı dışında başka alan adları üzerinden de sağlanıyor olabilir (örneğin, bir video platformunda barındırılan içeriğin sosyal medya sitesi üzerinden görüntülenmesi); bu durumda her bir alan adı kendine münhasır üçüncü taraf çerezler yaratabilir. 

 

 1. Yeşil Vadi Arsa Ofisi Tarafından Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları Nelerdir?

İnternet Sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:

Çerezler bu Politika’da belirtilen amaçlar dışında kullanılmamakta olup tüm ilgili işlemler veri koruma mevzuatına uygun olarak yürütülmektedir.

 

 1. Çerez TürleriNelerdir?

Çerez Türü

Açıklama

Oturum Çerezleri

Oturum çerezleri, internet sitesini kullanımınız sırasında geçerli olan çerezler olup web tarayıcı kapatılıncaya kadar geçerliliklerini korurlar.

Kalıcı Çerezler

Kalıcı çerezler web sitesindeki tercihlerinizi hatırlamak için kullanılır ve tarayıcınızı kapattıktan veya bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra dahi masaüstü veya mobil cihazınızda kalır.

Zorunlu Çerezler

İnternet sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi, sitenin özelliklerinden ve sunulan hizmetlerden yararlanabilmeniz için kullanımı mecburi olan çerezlerdir.

İşlevsel ve Analitik Çerezler

Tercihlerinizin hatırlanması, internet sitesinin etkin şekilde kullanılması, sitenin isteklerinize cevap verecek şekilde optimize edilmesi gibi amaçlarla kullanılan ve siteyi nasıl kullandığınız hakkında verileri içeren çerezlerdir. Nitelikleri gereği bu türdeki çerezler kişisel verilerinizi içerebilir. Örneğin sitenin görüntülenme dili tercihinizi kaydeden çerezler birer işlevsel çerezdir.

Takip Çerezleri

Takip çerezleri web sitemizi ve üçüncü taraflara ait alan adlarını ziyaretiniz sırasında oluşturulan birincil ve üçüncü taraf çerezlerdir. Bu çerezler oluşturuldukları alan adlarındaki tıklama ve ziyaret geçmişinizin takibini ve farklı alan adları arasında bu kayıtların eşlenmesini mümkün kılmaktadır. Bu tür çerezler kullanıcıların tanınması ve profillenmesi, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin hedeflenmesi ve içeriğin özelleştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu çerezler kimliğinizi belirlemek veya şahsınıza özel kararlar almak için kullanılmayacaktır.

www.yesilvadiarsaofisi.com.tr internet sayfasında çeşitli çerezler kullanılmakta bu çerezler ilgili bilgiler;

Çerezin Adı

Kullanım Amacı

Saklama Süresi

Google Analytics

Google Analytics, çerezleri ziyaretçilerin Web Sitesini nasıl kullandıklarını analiz etmek amacıyla kullanır. Bu Web Sitesini kullanımınızla ilgili bilgiler (IP adresiniz dahil) Google'a aktarılarak Google tarafından ABD'deki sunucularda saklanmaktadır. Google bu bilgileri Web Sitesini kullanımınızı değerlendirmek, Şirket için Web Sitesi faaliyetini derlemek ve Web Sitesi faaliyeti ve internet kullanımıyla ilgili başka hizmetler sağlamak amacıyla kullanacaktır, fakat IP adresinizi Google tarafından depolanan diğer verilerle eşleştirmeyecektir.

5 yıl


 1. Çerez Yönetimi Nasıl Yapılır?

Çoğu tarayıcı internet sitelerindeki çerezleri görüntülemenize, yönetmenize, silmenize ve engellemenize izin verir. Tüm çerezleri temizlerseniz, belirlediğiniz tüm tercihleri kaybetmiş olursunuz. Buna çerezlerin tutulmaması özelliği de dâhildir çünkü bu özelliğin çalışması için cihazınızda bunun için belirlenmiş çerez bulunmalıdır.

Tarayıcılarda çerezlerin nasıl kontrol edileceğine ilişkin rehberler aşağıda bulunmaktadır:

https://support.google.com/chrome/answer/95647?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en

https://support.mozilla.org/en-US/kb/enable-and-disable-cookies-website-preferences

https://support.apple.com/kb/ph21411?locale=en_US

https://support.microsoft.com/en-us/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-cookies

https://www.adobe.com/tr/privacy/opt-out.html

Bunlara ek olarak çoğu tarayıcı aşağıda yer olan işlemleri yapmanıza olanak tanımaktadır:

 

 1. Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Hangi Önlemler Alınmıştır ve Veriler Ne Şekilde Saklanacaktır?

Yeşil Vadi Arsa Ofisi; Kanun’da ve işbu Politika’da belirtilen şartlarla; kişisel verilerin muhafazasını, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmemesini, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmemesini sağlamak ve veri sızıntılarını önlemek amaçlarıyla gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri almayı, yapılması gereken tüm denetimler zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmayı taahhüt etmektedir.

Kişisel verileriniz, size bildirilen amaçlar ve kapsam dışında kullanılmamak kaydı ile gerekli tüm bilgi güvenliği tedbirleri de alınarak işlenecek ve yasal saklama süresince veya böyle bir süre öngörülmemişse işleme amacının gerekli kıldığı süre boyunca saklanacak ve işlenecektir. Bu süre sona erdiğinde, kişisel verileriniz silinme, yok edilme ya da anonimleştirme yöntemleri ile Yeşil Vadi Arsa Ofisi’nin veri akışlarından çıkarılacaktır.

 

 1. Kişisel Veriler Hangi Taraflara Aktarılmaktadır?

Toplanan kişisel verileriniz, bu verilerin depolanması veya işbu aydınlatma metninde yer alan hukuka uygun amaçlarla sınırlı olmak üzere; Yeşil Vadi Arsa Ofisi’nin yurtiçinde yer alan iştirakleri ya da bağlı ortaklıkları, Yeşil Vadi Arsa Ofisi ile işbirliği yapan özel kurum ve kuruluşlar ile bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılabilecektir"

 

 1. Kişisel Veriler Ne Kadar Süre Saklanmaktadır?

Yeşil Vadi Arsa Ofisi, söz konusu kişisel verileri, işbu aydınlatma metninde belirtilen işleme amaçlarının gerektirdiği süre boyunca ve Kanun’da, sair mevzuatlarda yer alan zamanaşımı sürelerin dikkate alınarak saklanmaktadır. Sürelerin sona ermesi halinde söz konusu veriler Kanun’a uygun olarak silinmektedir veya imha edilmektedir.

 

 1. Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?

Kanun kapsamında aşağıda yer alan hususlar hakkında bilgi almak için Yeşil Vadi Arsa Ofisi ile her zaman iletişime geçebilirsiniz;

Söz konusu haklarınıza yönelik başvurularınızı Veri Sahibi Başvuru Formu’nu,  noter kanalıyla veya Kişisel Verilerin Korunması Kurulu tarafından belirlenen diğer yöntemler ile gönderebilir veya info@yesilvadiarsaofisi.com.tr adresine iletebilirsiniz. Talebinize en kısa sürede ve kanuna uygun olarak en geç otuz (30) gün içerisinde geri dönüş yapılacaktır. Ancak, işlemin ayrıca bir maliyeti gerektirmesi hâlinde, Yeşil Vadi Arsa Ofisi’nin Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenen tarife üzerinden Kanun’a uygun olarak ücret talep etme hakkı saklıdır.

 

Çerezler ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen ziyaretçilerimizin www.aboutcookies.org (İngilizce) adresini ziyaret etmeleri önerilir. 

Çerez politikamız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “Bize Ulaşın” sayfasından yahut yukarıda belirtilen iletişim adresleri aracılığıyla tarafımız ile iletişime geçebilirsiniz.

KAPAT
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. ANLADIM